Idź do treści

109. JAŚNIEJSZA STRONA PARKU KUSOCIŃSKIEGO

Rodzaj: Osiedlowy
Osiedle: Pojezierze
Status: Merytorycznie pozytywny
Opis:
Postawienie nowych lamp i wymiana oświetlenia w starych lampach w Parku Kusocińskiego w okolicach tunelu pod ulicą Dworcową.
Postulujemy by zamontować 10 nowych latarni w newralgicznych, najbardziej zaciemnionych rejonach parku. Słupy byłyby wyposażone w energooszczędne lampy ledowe i czujniki ruchy, tak by zwiększać natężenie światła w momencie zbliżania się osoby.
Pozostałą kwotę chcielibyśmy przeznaczyć na wymianę oświetlenia w istniejących lampach i połączenia ich z całym nowoczesnym systemem zarządzania światłem.
Dodatkowo chcielibyśmy by w ramach wniosku odnowione zostały ściany w tunelu pod ulicą Dworcową. Czyste ściany (ewentualnie z miejscem na tymczasowe wystawy artystyczne) zdecydowanie uprzyjemniłoby poruszanie się tym ciągiem dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców miasta.
Uzasadnienie:
Park Kusocińskiego to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród mieszkanek i mieszkańców Olsztyna, a w szczególności tych zamieszkujących Osiedle Pojezierze, Kormoran, Śródmieście i Kętrzyńskiego. Codziennie jest odwiedzany przez tysiące osób, matek i ojców z dziećmi, emerytów i młodzież, rowerzystów, biegaczy itd. Tutaj pulsuje zielona i rekreacyjna aorta naszego miasta. Jednak gdy przychodzi zmrok – życie zamiera. Widoczne jest to szczególnie jesienią i zimą. Tak popularne i chętnie odwiedzane miejsce staje się wymarłe. Dlaczego?

Przez fatalne oświetlenie. Zwykłe osoby, kobiety, młodzież, ale też osoby starsze boją się poruszać po parku z uwagi, że coś im się stanie. Że ktoś je napadnie, lub najzwyczajniej nie spostrzegą dziury w chodniku. Lampy w parku, niedaleko tunelu pod ulicą Dworcową (po prawej stronie ul. Dworcowej patrząc od dworca PKP), świecą bardzo słabym światłem lub w ogóle się nie palą (przykład - lampa przy schodach niedaleko Zespołu Szkół Mechanicznych). Bujna roślinność dodatkowo powoduje zaciemnienie terenu.

Czas już najwyższy by środki miejskie zostały zainwestowane w podniesienie bezpieczeństwa tej części naszego miasta. Postulujemy by zamontować 10 nowych latarni w newralgicznych, najbardziej zaciemnionych rejonach parku. Słupy byłyby wyposażone w energooszczędne lampy ledowe i czujniki ruchy, tak by zwiększać światło jeśli zbliżałaby się osoba.
Pozostałą kwotę chcielibyśmy przeznaczyć na wymianę oświetlenia w istniejących lampach i połączenia ich z całym nowoczesnym systemem.
Dodatkowo chcielibyśmy by w ramach wniosku odnowione zostały ściany w tunelu pod ulicą Dworcową. Czyste ściany (ewentualnie z miejscem na tymczasowe wystawy artystyczne) zdecydowanie uprzyjemniłyby poruszanie się tym ciągiem dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców miasta.

Realizacja tego zadania podniesie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Oraz spowoduje, że dostępność Parku Kusocińskiego się zdecydowanie zwiększy!

By jeszcze bardziej uzmysłowić jak to jest palący problem zamieszczam link do krótkiego – 3minutowego filmu, nagranego ok. godz. 21:30 w dniu 10 maja br. Prosimy spojrzeć na skalę zaciemnienia w parku.
https://youtu.be/QZS3wo7zUD0
Szacunkowy koszt:
L.p. Składowe części zadania Koszt
1 Montaż 10 nowych latarni energooszczędnych z czujnikami ruchu 70000 zł
2 Wymiana żarówek na energooszczędne w istniejących latarniach oraz domontowanie czujników ruchu 30000 zł
3 Odnowienie ścian w tunelu pod ulicą Dworcową 10000 zł
Razem 110000 zł
Zdjęcie projektu