Idź do treści

111. PUBLICZNA TĘŻNIA SOLANKOWA

Rodzaj: Zintegrowany
Status: Merytorycznie pozytywny
Opis:
Projekt zakłada budowę tężni solankowej (konstrukcja zbudowana z drewna iglastego i gałązek brzozowych) wraz ze zbiornikami na solankę oraz odpowiednią infrastrukturą. Projekt powinien być zlokalizowany w sąsiedztwie planowanego sztucznego zbiornika miedzy osiedlem Jaroty i Nagórki (obręb 106 działka 49/35).

Czym tak właściwie jest i jak działa tężnia?
Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki od góry dozowana jest solanka, która spływa swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę, a także nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Mikroklimat tężni wytwarzany jest w skutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie.

Każdy może się przy nich zrelaksować i pooddychać leczniczym powietrzem.

Projekt zgłoszony z inicjatywy Samorządowej Rady Osiedla Nagórki
Uzasadnienie:
Głównym celem realizacji projektu jest prowadzenie profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Olsztyna. Przebywanie w pobliżu tężni zalecane jest osobom starszym, przemęczonym czy prowadzącym intensywny tryb życia. Ponadto element doskonale wpisuje się w koncepcję stworzenia między osiedlami Jaroty i Nagórki rekreacyjno - wypoczynkowych terenów zielonych.
Szacunkowy koszt:
L.p. Składowe części zadania Koszt
1 Wykonanie tężni 270000 zł
2 Wykonanie stosownej infrastruktury 30000 zł
Razem 300000 zł
Zdjęcie projektu