Idź do treści

12. PSIA STREFA - MIEJSKI WYBIEG DLA PSÓW

Rodzaj: Zintegrowany
Status: Merytorycznie pozytywny
Opis:
Pomysł Psiej Strefy powstał po utworzeniu inicjatywy Pies w Olsztynie, której działania ułatwiają mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym Olsztyn, dostęp do informacji o miejscach przyjaznych psom w naszym mieście. Szybko okazało się, że podstawową bolączką właścicieli czworonogów jest brak wybiegów dla psów – miejsc, gdzie można bezpiecznie, bez obawy przed mandatem, pozwolić swojemu psu na swobodne bieganie czy zabawę z innymi psami. Wybiegi, które już w Olsztynie powstały są zbyt małe, nieatrakcyjne i zaniedbane, a ich ilość jest zdecydowanie niewystarczająca.

Cały projekt Psiej Strefy zakłada trzy części składowe: parking, ścieżkę łączącą parking z Psią Strefą oraz samą Psią Strefę czyli ogrodzony teren podzielony na część rekreacyjną i sportową. Całość położona jest na Osiedlu Mazurskim, droga wyjazdowa na Szczytno, wjazd na parking Psiej Strefy - od strony pętli autobusów nr 5 i 16. Położenie poszczególnych części projektu jest przybliżone, będzie uzależnione zapewne od ukształtowania terenu.

Psia Strefa to idealne miejsce, które stwarza właścicielom czworonogów doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku z psem, uprawiania psich sportów, edukacji, spotkań i relaksu. To bezpieczne, przestronne miejsce, wyposażone w sprzęt do ćwiczeń - przystosowany zarówno dla psów ras małych jak i dużych. Ponadto na terenie Psiej Strefy znajdą się : miejsca do wypoczynku, dystrybutory na woreczki, kosze na śmieci, tablica informacyjna. Uważamy za rozsądne, montaż monitoringu – zapobiegnie to ewentualnym aktom wandalizmu, kradzieżom czy nie dostosowaniu się do obowiązku sprzątania po swoim pupilu. Teren będzie również oświetlony, aby można było z niego korzystać o każdej porze roku.

CZĘŚCI SKŁADOWE PROJEKTU:
1. PARKING – ok. 17 miejsc parkingowych zwykłych i 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych, wjazd od strony pętli autobusowej, materiał – jumbo płyty, stojaki na rowery
2. ŚCIEŻKA – z zachowaniem naturalnego przebiegu, poszerzona na ok. 2 m, oczyszczona, prowadzi do wejścia Psiej Strefy od strony rekreacyjnej
3. PSIA STREFA – teren, ogrodzony siatką (wys. 1,5 m), podzielony na dwie części rekreacyjną i sportową.
Wymiary Psiej Strefy:
CAŁOŚĆ: ok. 100 x 120 m (ogrodzona siatką o wysokości 1,5 m)
CZĘŚĆ REKREACYJNA – ok ¾ terenu
CZĘŚĆ SPORTOWA: - ok ¼ terenu
CZĘŚĆ DLA PSÓW MAŁYCH RAS
Części rekreacyjna, sportowa i dla małych psów oddzielona płotkiem o wysokości 1m)
Dwa wejścia (typu śluza) – od strony rekreacyjnej. Śluza to wejście podwójne, które zapobiegnie wydostaniu się innego psa podczas wchodzenia lub wychodzenia
CZĘŚĆ REKREACYJNA – teren stanowiący większą część Psiej Strefy przeznaczony do spacerów, psich zabaw, swobodnego biegania, ćwiczeń sprawnościowych, odpoczynku. Teren z zachowaniem naturalnych elementów środowiska, w dużej części zalesiony, odgrodzony siatką od części sportowej.
Na terenie części rekreacyjnej znajduje się ścieżka sprawnościowa, przy której ustawione są różnorodne elementy do ćwiczeń
Wyposażenie:
przeszkody dla psów
dystrybutory, kosze na śmieci
ławki, stoły
stojaki do przywiązywania psów
SPIS PRZESZKÓD
kładka duża, kładka mała – przeszkoda zaczerpnięta z agility o zmienionych wymiarach dla bezpieczeństwa niedoświadczonych czworonogów. Przeszkoda drewniana, w dwóch rozmiarach – dla małych i dużych psów. Pomaga rozwijać sprawność, równowagę i pewność siebie.
kłoda ze schowkami – kłoda drewna z wydrążonymi schowkami do szukania psich smakołyków.
labirynt- wielofunkcyjna, drewniana przeszkoda do ćwiczeń poprawiających sprawność, balans, odwagę i świadomość ciała
piaskownica – dla psów lubiących ochłodę w upalne dni, lub tych, dla których kopanie jest pasją
schodki – drewniany, prosty, przyjazny w wymiarach element dla początkujących psów
tunel długi – betonowy tunel, wersja łatwiejsza.
tunel krótki - betonowy tunel, wersja trudniejsza
opony zestaw 1, opony zestaw 2, opony zestaw 3 – różnorodne ustawienie opon, dla psów o różnym stopniu zaawansowania.
Szczegółowe projekty i wymiary przeszkód do ćwiczeń zawiera załącznik.
CZĘŚĆ SPORTOWA – część przeznaczona do treningu psich sportów, teren wyrównany, w części zalesiony, zasiany trawą.
Wyposażenie:
dystrybutory, kosze na śmieci
ławki, stoły
stojaki do przywiązywania psów
CZĘŚĆ DLA MAŁYCH PSÓW - część przeznaczona dla psów małych ras, aby dbać o ich bezpieczeństwo i wyjątkowe potrzeby

Teren pomiędzy parkingiem a Psią Strefą ma olbrzymi potencjał, który w przyszłości można wykorzystać projektując na przykład park miejski. Bliskość Jeziora Skanda i kąpielisk miejskich zachęca wręcz do rozpoczęcia rozważań w tym kierunku.
Uzasadnienie:
Za powstaniem Psiej Strefy przemawia wiele argumentów i rozwiąże wiele codziennych problemów właścicieli czworonogów.
RUCH I SOCJALIZACJA. Powszechnie wiadomo, iż każdy pies potrzebuje swobodnego ruchu, kontaktów z innymi psami, zabawy i świeżego powietrza – dla zdrowia, również psychicznego. Świadomość właścicieli psów wzrasta, edukujemy ich w zakresie praw i obowiązków, psiej mowy ciała oraz psich potrzeb, których niezaspokojenie skutkuje przeróżnymi problemami, niebezpiecznymi dla wszystkich (ucieczki, pogryzienia, niekontrolowane rozmnażanie). Psia Strefa umożliwia prawidłową socjalizację naszych czworonogów, zaspokaja ich potrzebę swobodne-go ruchu i zabaw z pobratymcami. Dzięki czemu, nasze psy są lepiej przystosowane do życia w społeczeństwie co daje poczucie bezpieczeństwa właścicielowi, psu oraz osobom trzecim.
ROZWÓJ I WYCHOWANIE. Regularne psie łamigłówki, puzzle, zabawy węchowe, ćwiczenia sprawnościowe oraz ciekawe wyzwania pomagają naszym psom poradzić sobie z bogatym w bodźce miejskim środowiskiem. Dzięki ćwiczeniom i codziennej pracy stają się pewne siebie, zrównoważone i przyjazne dla otoczenia. Sprawiają mniej trudności, grzecznie zachowują się w miejscach publicznych, co z pewnością uszczęśliwi każdego mieszkańca naszego miasta.
Psia Strefa będzie wyposażona w ciekawe, bezpieczne elementy do takich ćwiczeń, dostosowane będą zarówno do psów ras małych jak i dużych.
SPORT I REKREACJA. W ostatnich latach możemy zauważyć wzrost zainteresowania tematyką zdrowego odżywiania, ruchu na świeżym powietrzu, zajęć sportowych. My zauważyliśmy także wzrost zainteresowania wśród właścicieli psów przeróżnymi formami aktywności. Na terenie naszego miasta trenuje kilka drużyn sportowych i z powodzeniem uczestniczy w zawodach dogtrekkingowych (marsz na orientację z psem), agility (skoki przez przeszkody), rally obedience (posłuszeństwo), flyball (psia sztafeta), dogfrisbee (frisbee z psem). Psia Strefa może być również doskonałym miejscem do organizacji ogólnopolskich zawodów w psich sportach.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także rekreacyjny wymiar spędzania czasu ze swoim psem. , Coraz więcej właścicieli chętnie bawi się ze swoimi psami, uczy posłuszeństwa na codzienne potrzeby i angażuje swoich najbliższych do aktywnego wypoczynku na łonie natury..
Psia Strefa zakłada w swoim projekcie oddzielne miejsce do trenowania psich sportów i osobne do aktywnego wypoczynku z psem.
W ZGODZIE Z NATURĄ. Miejsce Psiej Strefy, które zaproponowaliśmy we wniosku jest podane w przybliżeniu – jest uzależnione od ukształtowania terenu, natomiast miejsce parkingu, wjazdu i dojścia zweryfikuje plan przebudowy drogi w okolicach powstawania Psiej Strefy. Niemniej okolica jest działką gminną (wymóg formalny), jest odpowiedniej wielkości, usytuowana w pobliżu jeziora z dobrym dojazdem.
Projekt zieleni Psiej Strefy konsultujemy z Ogrodnikiem Miejskim, na pewno możemy liczyć na zalesienie poszczególnych jej części. Zakładamy, iż w części rekreacyjnej Psiej Strefy uda się zachować, przynajmniej w części, naturalne ukształtowanie terenu. Pragniemy, aby teren był zielony, urozmaicony i jednocześnie bezpieczny dla wszystkich użytkowników.
MIEJSCE SPOTKAŃ. Niemalże już w każdym dużym mieście możemy znaleźć psie wybiegi, często nawet kilka. Dla ich użytkowników to nie tylko miejsce ćwiczeń, treningów czy spacerów to także miejsce spo-tkań z innymi psiarzami. Takie spotkania to możliwość dzielenia się wspólnym hobby, wymiany doświadczeń, zasięgnięcia porady czy nawiązania nowych przyjaźni, nie tylko wśród ludzi;)
Szacunkowy koszt:
L.p. Składowe części zadania Koszt
1 1. Przygotowanie terenu wraz z elementami małej architektury (ogrodzenie, niwelacja terenu, ławki, s 230000 zł
2 2. Tor przeszkód 30000 zł
3 3. Projekt techniczny 40000 zł
Razem 300000 zł
Zdjęcie projektu