Idź do treści

45. BUDOWA TORU PUMPTRACK JAKO ZAGOSPODAROWANIE ISTNIEJĄCYCH BOISK ASFALTOWYCH.

Rodzaj: Zintegrowany
Status: Merytorycznie pozytywny
Opis:
„Pumptrack (ang. pump track) – specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę jednośladem (zwykle rowerem) i wszechstronny trening. Zbudowany jest on z szybkich zakrętów i muld. Wyrabia on u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.” Tyle mówi nam o tym Wikipedia.
Nie od dziś wiadomo, że ruch pod każdą postacią jest zbawienny dla zdrowia. Tor pumprack’owy nadaje się zarówno dla cyklistów (rowery MTB i BMX) jak i dla osób jeżdżących na rolkach czy deskorolkach – duży tor pozwala na jednoczesne korzystanie większej ilości osób o różnym poziomie umiejętności. Moja propozycja jest rozwinięciem zadania z osiedla „Grunwaldzkiego”, które po zrealizowaniu, cieszy się dużą popularnością.
Uzasadnienie:
Mój pomysł poparty jest popularnością istniejącego już toru na osiedlu „Grunwaldzkim”. Niestety, tor jest troszkę „na uboczu” a użytkownicy narzekają na jego mały rozmiar. Mój pomysł polega na wykorzystaniu istniejących dwóch dużych boisk (popularne „kółko” i mały prostokąt). Likwidacja tych miejsc wiąże się z ogromnymi kosztami rozbiórki i utylizacji asfaltu. Dlatego zasadne jest stworzenie atrakcyjnego miejsca dla mieszkańców miasta, jak najmniejszym kosztem – „po gospodarsku”. Inne ciekawe przedsięwzięcia, wiązałyby się raczej z koniecznością usunięcia istniejących boisk asfaltowych.
Proponowana lokalizacja realizacji mojego zadania, jest tzw. „drugą częścią” Parku Kusocińskiego – mniej zagospodarowaną. Urozmaicenie „oferty” Parku, spowoduje, że przybyli mieszkańcy miasta będą mogli wybrać dla siebie odpowiednią atrakcję – w imię zasady „dla każdego coś miłego”. Wspomniany tor pumptrack’owy byłby zlokalizowany przy hali UWM (dawniej „Start”) , gdzie są miejsca parkingowe. Dzięki temu nie będzie problemu z dojazdem i zaparkowaniem.
Dzięki istniejącemu oświetleniu parku oraz ulicy Dworcowej, tor mimowolnie byłby doświetlany, a dzięki temu dostępny również po zmroku.
Szacunkowy koszt:
L.p. Składowe części zadania Koszt
1 Całkowity koszt budowy dużego toru pumptrack obejmującego powierzchnię dwóch istniejących boisk asfa 300000 zł
Razem 300000 zł
Zdjęcie projektu