Idź do treści

67. ŚWIATŁO NA KORMORANA

Rodzaj: Osiedlowy
Osiedle: Kormoran
Status: Merytorycznie pozytywny
Opis:
Utworzenie nowych lamp oświetleniowych i wymiana oświetlenia w starych lampach w Alei spacerowej (pomiędzy ul. Pstrowskiego/Dworcowa a ul. Piłsudskiego) na Osiedlu Kormoran oraz w ciągu pieszym od skrzyżowania ul. Dworcowa/Żołnierska w kierunku Hali Sportowej Urania.
Postulujemy zamontowanie ok. 26 nowych latarni w newralgicznych, najbardziej zaciemnionych rejonach osiedla. Słupy byłyby wyposażone w energooszczędne lampy ledowe i czujniki ruchy, tak by zwiększać natężenie światła w momencie zbliżania się osoby. Pozostałą kwotę chcielibyśmy przeznaczyć na wymianę oświetlenia w istniejących lampach i połączenia ich z całym nowoczesnym systemem zarządzania światłem.

Lokalizacja:
Osiedle Kormoran. Aleja spacerowa pomiędzy ul. Pstrowskiego/Dworcowa a ul. Piłsudskiego oraz w ciągu pieszym od skrzyżowania ul. Dworcowa/Żołnierska w kierunku Hali Sportowej Urania. (mapa w załączniku)
Ogólnodostępność:
Tak. Projekt służyć będzie wszystkich mieszkańcom osiedla
Uzasadnienie:
Aleja pieszo-spacerowa na Osiedlu Kormoran to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród mieszkanek i mieszkańców osiedla. Codziennie przemieszczają się nią setki mieszkańców – uczniowie do szkół, rodziny z dziećmi pomiędzy placami zabawa, emeryci by zaczerpnąć ruchu i świeżego powietrza, rowerzyści, deskorolkarze, biegacze itd. Aleja jest centralnym punktem życia naszej społeczności. Jednak gdy przychodzi zmrok – życie powoli zamiera. Widoczne jest to szczególnie jesienią i zimą. Tak popularne i chętnie odwiedzane miejsce staje się mocno zaciemnione i niebezpieczne po zmroku.

Podobna, a nawet gorsza sytuacja panuje wzdłuż chodnika od skrzyżowania z ulica Dworcową/Żołnierską do Hali Widowisko-Sportowej Urania. Tam po zmroku nikłe światło rzucają przydrożne latarnie. Czas już najwyższy by środki miejskie zostały zainwestowane w podniesienie bezpieczeństwa na naszym Osiedlu. Postulujemy by zamontować 30 nowych latarni w newralgicznych, najbardziej zaciemnionych rejonach parku. Słupy byłyby wyposażone w energooszczędne lampy ledowe i czujniki ruchy, tak by zwiększać światło jeśli zbliżałaby się osoba.

Pozostałą kwotę chcielibyśmy przeznaczyć na wymianę oświetlenia w istniejących lampach i połączenia ich z całym nowoczesnym systemem.

Nie można również zapominać, że Aleja Spacerowa jest planowana jako przyszła trasa rowerowa Kołodromu. Polepszenie oświetlenia umożliwiłoby poruszanie się tą trasą po zmroku, a także uatrakcyjniło jej przebieg i zmniejszyło koszty ostatecznego projektu.

Projekt uzyskał poparcie Rady Osiedla Kormoran w Olszynie.
Szacunkowy koszt:
L.p. Składowe części zadania Koszt
1 Montaż ok. 26 nowych latarni energooszczędnych (ok. 7000 zł 1 sztuka) 182000 zł
2 Wymiana żarówek na energooszczędne w istniejących latarniach oraz domontowanie czujników ruchu 15000 zł
Razem 197000 zł
Zdjęcie projektu