Idź do treści

69. ROWEROWY PLAC ZABAW PUMPTRACK JAROTY

Rodzaj: Osiedlowy
Osiedle: Jaroty
Status: Merytorycznie pozytywny
Opis:
Tor do jazdy na rowerze, deskorolce, rolkach, czy hulajnodze. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy można jeździć z różną prędkością. Z toru korzystać więc mogą zarówno całe rodziny z dziećmi na małych rowerkach, jak też pasjonaci kolarstwa, a nawet profesjonaliści.

Pumptrack jest specjalnie zaprojektowanym torem przeszkód składającym się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych muld ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania. Nabieranie prędkości możliwe jest dzięki odpowiednio wyprofilowanym przeszkodom, na których użytkownik wykonując ruchy góra-dół (tzw. pompowanie) porusza się w wybranym kierunku, wykorzystując siłę ciężkości i siłę odśrodkową

Rowerowy plac zabaw pozwala małym dzieciom doskonale rozwijać koordynację ruchową, stawiając też wyzwanie dorosłym. Ze względu na szerokie spektrum użytkowników, ich umiejętności i wiek, pumptrack może spełniać rolę toru dla każdego lub można dostosować go do konkretnej grupy odbiorców. Jazda na pumptracku świetnie wpisuje się w nurt sportów popularnych wśród młodzieży. Jest efektywnym treningiem angażującym wszystkie grupy mięśniowe, a jednocześnie doskonałą zabawą.


Szwajcarska Poradnia ds. Zapobiegania Wypadkom (BFU) umieściła pumptracki w „niebieskiej” grupie obiektów sportowych, co oznacza uznanie ich za równie bezpieczne jak place zabaw dla dzieci. Pumptracki znajdują się w grupie najmniej kosztownych obiektów sportowych. Asfaltowa nawierzchnia rowerowego placu zabaw jest niezwykle odporna zarówno na intensywne użytkowanie jak i na warunki atmosferyczne, co redukuje koszta eksploatacji.
Ogólnodostępność:
Park Jordanowski na Jarotach to teren rekreacyjny o dużym potencjale rozwoju. Jest dobrze znany mieszkańcom największego osiedla mieszkaniowego. Usytuowany pomiędzy licznymi szkołami, przedszkolami, z przygotowanym placem zabaw i infrastrukturą. Sąsiedztwo osiedli Nagórki, Pieczewo, Generałów sprawia, że jest jeden z najbardziej ogólnodostępnych obszarów miasta.
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Pumptrack jest obiektem bezpiecznym, niezbędnym i oczekiwanym przez mieszkańców największego osiedla miasta Olsztyn. Osiedle nie ma tego typu obiektu, a jest potrzebny w trosce o zdrowe, przyjemne życie mieszkańców ciasnej zabudowy mieszkaniowej. To świetna forma integracji społecznej. Poza funkcjonalnością charakteryzuje się atrakcyjną nowoczesną formą, która pięknie wkomponuje się w zielony charakter regionu, stając się jedną z jego atrakcji.
Szacunkowy koszt:
L.p. Składowe części zadania Koszt
1 Kompleksowe wykonanie zadania 295000 zł
Razem 295000 zł
Zdjęcie projektu