Idź do treści

80. OLSZTYN NA ROLKACH – SERIA WARSZTATÓW Z JAZDY NA ROLKACH DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH, CYKL IMPREZ INTEGRACYJNYCH W TYM DWA WYDARZENIA „NIGHT

Rodzaj: Miejski
Status: Merytorycznie pozytywny
Opis:
Zapraszamy do projektu „Olsztyna na Rolkach”, czyli na cykliczne spotkania w okresie wiosenno-letnim dla wszystkich mieszkańców Olsztyna, którzy, bez względu na wiek czy poziom umiejętności, chcieliby rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z rolkami. Projekt obejmuje:

WARSZTATY :
- różne style jazdy: fitness, slalom skating, aggressive skating i freeskate;
- pięć kategorii wiekowych: dzieci (6-9), młodzież (10-14), młodzież 15-18, młodzi dorośli i dorośli plus;
- trzy poziomy, poziom 0 czyli nauka jazdy na rolkach od podstaw, poziom 1 i poziom 2.

Warsztaty w zależności od poziomu, zawierają takie elementy, jak nauka jazdy od podstaw, podstawowe umiejętności gwarantujące bezpieczeństwo i satysfakcję z jazdy na rolkach, hamowanie, skręcanie, przekładankę, zawracanie, ćwiczenia ze slalomu i inne, bardziej zaawansowane umiejętności. Zajęcia w godzinach popołudniowych i w weekendy prowadzone przez wolontariuszy i doświadczonych i certyfikowanych instruktorów nauki jazdy na rolkach.

WYDARZENIA SPORTOWE i NIGHTSKATING:
Projekt przewiduje organizację czterech spotkań, imprez o charakterze sportowo-kulturalnym, w tym przynajmniej dwie z nich typu Nightskating – przejazd rolkarzy ulicami Olsztyna.

Projekt zakłada również:
- Zaangażowanie części uczestników warsztatów jako wolontariuszy podczas późniejszych przejazdów Nightskating w formie tzw. „Olsztyn Nightskating Team”
- Zakup koszulek „Olsztyn na Rolkach Nightskating Team” dla wolontariuszy (promocja projektu)
- zakup wody butelkowanej (duże butelki, 5 L) i kubeczki (tekturowe – ekologia)
- konieczność posiadania lub wypożyczenia rolek (8 zł – godzina / 30 zł dzień – na CRS Ukiel)


Przykładowy harmonogram warsztatów i Nightskating (załącznik)

Szacowana cena pełnego dnia zajęć prowadzonych przez grupę (minimum trzech) profesjonalnych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć ze szkoły nauki jazdy na rolkach – 3500 zł brutto, co znajduje odzwierciedlenie w harmonogramie i budżecie.
Projekt zakłada możliwość zakończenia ostatniego dnia warsztatów dla danego stylu wydarzeniem / imprezą integracyjną / pokazem umiejętności / grą drużynową (bladecross).
Wydarzenie typu Nightskating (2 przejazdy, np. rozpoczęcie i zakończenie wakacji/lata) mają odrębny charakter, ale jest możliwość połączenia ich z ostatnim dniem warsztatów danego stylu jako wydarzenia finałowego o charakterze sportowo-rekreacyjnym.
Ogólnodostępność:
Jazda na rolkach jest sportem dla wszystkich bez względu na wiek i posiadane umiejętności. Ogólnodostępność jest realizowana poprzez organizację spotkań dla różnych grup wiekowych i o różnym poziomie trudności oraz imprez sportowych na trasach o zróżnicowanym poziomie trudności, realizację w miejscach rekreacji i sportu ogólnodostępnych dla wszystkich mieszkańców Olsztyna w godzinach popołudniowych i w weekendy oraz dzięki kampanii promocyjnej tych wydarzeń adresowanej do różnych grup odbiorców.

Zarówno warsztaty jak przejazdy integracyjne mają charakter otwarty i są adresowane do wszystkich mieszkańców Olsztyna, jako uczestników i jako widzów, co zostanie sformułowane w kampanii promocyjnej. Celem projektu jest przybliżenie różnorodności tego sportu, w którym każdy mieszkaniec może odnaleźć swój styl i sposób spędzania czasu.

Jazda na rolkach jest w pewnym stopniu sportem widowiskowym. Tym elementem widowiskowym jest przejazd grupy rolkarzy, w tym ulicami miasta, prezentacja umiejętności instruktorów (slalom, agressive skating) i prezentacja gry zespołowej na rolki (bladecross).

Drugim elementem tego sportu jest jego indywidualny i społeczny charakter. Mimo, że rolki to też sposób na relaks w pojedynkę, to rolkarze chętnie pomagają sobie wzajemnie, dzielą się doświadczeniem, umiejętnościami i wiedzą techniczną (modele rolek, kupno, konserwacja), tworzą grupy dla wspólnych przejazdów.
Uzasadnienie:
Korzyść: Integracja mieszkańców.
Olsztyn na Rolkach promuje integrację mieszkańców Olsztyna poprzez rekreacyjne uprawianie sportu i wspólne doskonalenie umiejętności poprzez dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i wzajemną motywację.

Korzyść: Promocja sportu i aktywnego wypoczynku.
Olsztyn na Rolkach pozwala mieszkańcom Olsztyna zacząć swoją przygodę z rolkami i doskonalić swoje umiejętności pod okiem bardziej doświadczonych wolontariuszy i instruktorów.

Korzyść: Bezpieczeństwo na drogach i ścieżkach rowerowych.
Działania promocyjne, warsztaty i przejazdy integracyjne to większa świadomość rolkarzy co do konieczności stosowania kasków i ochraniaczy stawów w trakcie jazdy i większa świadomość pieszych, rowerzystów i kierowców w kwestii bezpieczeństwa w ruchu na ulicach Olsztyna.

Korzyść: Wykorzystanie ogólnodostępnej infrastruktury.
Projekt zakłada wykorzystanie istniejącej infrastruktury Olsztyna przeznaczoną dla aktywnej rekreacji mieszkańców: Plaża miejska, j. Długie, Park Centralny, Park Kusocińskiego, tereny rekreacyjne, ul. Sosnkowskiego, jak i wypożyczalni rolek na plaży miejskiej.

Korzyść: Bogatsza oferta inicjatyw sportowych miasta.
Nasza inicjatywa wzmacnia pozycję Olsztyna na mapie letnich inicjatyw sportowych i promuje uprawianie sportu oferując spójny program cyklicznych wydarzeń sportowych.

Korzyść: Aktywizacja osób starszych.
Projekt jest adresowany do różnych grup wiekowych, dzieci, młodzieży młodych dorosłych i dorosłych, gdzie ostatnia grupa - grupa dorosłych nie ma limitu wiekowego i z założenia ma służyć promocji sportu wśród rodziców dorosłych dzieci.
Szacunkowy koszt:
L.p. Składowe części zadania Koszt
1 Warsztaty rolkarskie – jazda rekreacyjna i fitness – wynagrodzenie instruktorów, woda (dwa dni) 7200 zł
2 Warsztaty rolkarskie – inline skating i nauka slalomu – wynagrodzenie instruktorów, woda (trzy dni) 10800 zł
3 Warsztaty rolkarskie - styl agressive skating i freeskate – wynagrodzenie instruktorów, woda (4 dni) 14400 zł
4 Organizacja i obsługa wydarzeń, w tym Nightskating 10600 zł
5 Marketing, promocja, materiały promocyjne, koszulki 7000 zł
Razem 50000 zł