Idź do treści

80. WIOSENNO-LETNIE WARSZTATY „OLSZTYN NA ROLKACH” ORAZ NOCNY PELETON ROLKARZY „NIGHTSKATING OLSZTYN”

Rodzaj: Zintegrowany
Status: Merytorycznie pozytywny
Opis:
„Olsztyn na rolkach” to seria warsztatów rolkarskich w okresie wiosenno-letnim dla wszystkich mieszkańców Olsztyna bez względu na wiek czy poziom umiejętności, którzy chcieliby rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z rolkami.
Warsztaty są przeznaczonych dla grup zróżnicowanych pod względem wieku i pod względem umiejętności: dzieci, młodzieży, dorosłych, zaczynających naukę, umiejących już jeździć i rolkarzy posiadający już pewne doświadczenie. Zajęcia w godzinach popołudniowych i w weekendy prowadzą wolontariusze oraz doświadczeni instruktorzy nauki jazdy.
Wszystkie warsztaty zaczynają się od zasad bezpiecznej jazdy na rolkach oraz, w zależności od poziomu, zawierają takie elementy, jak nauka jazdy od podstaw, nauka bezpiecznego hamowania i zawracania, innych technik jazdy oraz elementów slalomu.
Elementem kończącym serie warsztatów była by organizacja trzech spotkań, imprez integracyjnych o charakterze sportowo-kulturalnym typu nightskating o różnym poziomie trudności, która są przejazdem peletonu rolkarzy wyznaczonymi trasami po na najbardziej przystępnych pod względem umiejętności rolkarzy ulicach Olsztyna.

Lokalizacja

Warsztaty: Wyznaczone odcinki tras pieszych jeziora Długiego, plaży miejskiej jeziora Krzywego oraz Parku centralnego.

Nighskating (sugerowane trasy):

Trasa prosta: Park centralny, ul. Niepodległości – Alojzego Śliwy – Kazimierza Jagiellończyka – Sielska – Plaża miejska
Trasa długa: Wilczyńskiego – Sikorskiego – Tuwima – Warszawska – Sielska – Plaża miejska
Trasa rodzinna: trasa wokół jeziora Długiego (chodnikiem, z przejazdem na pomoście)
Uzasadnienie:
Rozpoznanie, ocena, problemy.

Ten sport nie wymaga dużych nakładów finansowych i nie uznaje ograniczeń wiekowych. Na Plaży Miejskiej działa wypożyczalnia rolek, nad jeziorem Długim, w Parku Centralnym oraz w innych miejscach na terenie Olsztyna spotykamy rolkarzy, dla których dwa największe problemy to:

- niezadowolenie z powodu poziomu umiejętności;
- troska o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu ze względu na niski poziom umiejętności.

Jest to sport wielu dyscyplin sportowych: jazda rekreacyjna, jazda szybka, jazda miejska, jazda z elementami wyczynowymi, inline slalom skating (jazda figurowa), hokej na rolkach oraz gry rekreacyjno-integracyjne na rolkach. Różnorodność i dostępność tego sportu decyduje o jego rosnącej popularności. Rosnąca popularność decyduje o fakcie, że może mieć on charakter integrujący mieszkańców Olsztyna.

Jak każdy sport, niesie za sobą ryzyko kontuzji, ale i wypadku. Rosnąca liczba osób na rolkach na ulicach Olsztyna i terenach rekreacyjnych zmienia dynamikę ruchu, co wymaga pracy co do świadomości rolkarzy, pieszych, rowerzystów i kierowców co do bezpieczeństwa w ruchu.

Rolki stają się sportem, który zyskuje na popularności w całej Polsce. W wielu miastach funkcjonują szkoły rolkarskie i odbywają się regularne spotkania i cykliczne imprezy, które wpisały się w mapę wydarzeń sportowo-kulturalnych większych i mniejszych miast i pod tym względem Olsztyn obecnie ustępuje wielu miastom.

Korzyści z realizacji (skrót)
- Integracja społeczności rolkarskiej.
- Podwyższenie umiejętności wszystkich rolkarzy na warsztatach.
- Wzrost świadomości rolkarzy, pieszych, kierowców i rowerzystów co do bezpieczeństwa.
- Promocja sportu i aktywnego wypoczynku na terenach rekreacyjnych Olsztyna.

Korzyści z realizacji (opis)
Nasza inicjatywa promuje integrację mieszkańców Olsztyna poprzez rekreacyjne uprawianie sportu i wspólne doskonalenie umiejętności jazdy, gdzie kluczowe jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem i wzajemna motywacja.
Nasza inicjatywa pozwala zainteresowanym, bądź już uprawiającym jazdę na rolkach mieszkańcom Olsztyna doskonalić swoje umiejętności pod okiem bardziej doświadczonych wolontariuszy i instruktorów.
Nasza inicjatywa zwiększa świadomość rolkarzy w kwestii konieczności stosowania kasków i ochraniaczy stawów w trakcie jazdy oraz zwiększa świadomość pieszych, rowerzystów i kierowców w kwestii bezpiecznego poruszania się po ulicach Olsztyna.
Nasza inicjatywa wzmacnia pozycję Olsztyna na mapie letnich inicjatyw sportowych i promuje uprawianie sportu oferując spójny program cyklicznych wydarzeń sportowych wykorzystujących infrastrukturę Olsztyna przeznaczoną dla aktywnej rekreacji mieszkańców: na Plaży miejskiej, jeziorze Długim oraz w Parku Centralnym.
Szacunkowy koszt:
L.p. Składowe części zadania Koszt
1 Wynagrodzenie profesjonalnych instruktorów serii warsztatów rolkarskich dla grup zróżnicowanych pod 5000 zł
2 Profesjonalna organizacja i obsługa trzech przejazdów o różnym poziomie trudności na trasach o różne 4500 zł
3 Projekt logo i projekt koszulki społeczności „Olsztyn na Rolkach”. Koszulka dla uczestników peleton 4000 zł
4 Materiały promujące warsztaty i spotkania integracyjne (ulotki, plakaty) 1500 zł
5 Materiały promocyjne i gadżety dla uczestników warsztatów (odblaski, breloczki) 2000 zł
Razem 17000 zł
Zdjęcie projektu