Idź do treści

89. DOJAZD Z OSIEDLA GENERAŁÓW DO ALEI WARSZAWSKIEJ - POŁĄCZENIE DROGOWE OS. GENERAŁÓW Z OS. BRZEZINY, ORAZ CHODNIK NA CZĘŚCI UL. SOSNKOWSKIEGO

Rodzaj: Osiedlowy
Osiedle: Generałów
Status: Formalny pozytywny
Opis:
Naprawa już istniejącej drogi łączącej ulicę Sosnkowskiego na osiedlu Generałów z ulicą Towarnickiego na Brzezinach. Obecnie droga jest zdewastowana i grozi uszkodzeniem auta. Zadanie polega na doprowadzenie drogi do stanu użyteczności poprzez wyrównanie, utwardzenie poprzez tłuczeń, płyty lub kostkę brukową. Dodatkowo chodnik dla pieszych przy naprawionej drodze oraz chodnik na części ulicy Sosnkowskiego, który pozwoli bezpiecznie dostać się na plac rekreacyjny zmierzającym od ulicy Kleeberga. Zaznaczenie drogi i chodnika na ul. Sosnkowskiego w załączniku (zrzut ekranu z geoportal).
Ogólnodostępność:
Obecnie droga jest ogólnodostępna, ale bardzo rzadko wykorzystywana ze względu na jej tragiczny stan.
Droga jest wykorzystywana przez samochody do 3,5t oraz przez rowerzystów i pieszych.
Wybudowany chodnik przy ul. Sosnkowskiego będzie służył wszystkim pieszym – mieszkańcom jak również osobom zmierzającym na plac rekreacyjny.
Uzasadnienie:
Naprawa drogi pozwoli na przywrócenie normalnego połączenia drogowego pomiędzy osiedlem Generałów, a osiedlem Brzeziny, a co najważniejsze umożliwi mieszkańcom osiedla Generałów na dojazd do Alei Warszawskiej i przyspieszy dojazd do centrum, w szczególności pomijając poranne korki na ulicy Sikorskiego. Naprawa drogi wpłynie też na odciążenie ulicy Sikorskiego, a co za tym idzie na zmniejszenie korków. Obecnie czas dojazdu do Ratusza (centrum) z osiedla Generałów w godzinach porannych wynosi ponad 30 minut. Po naprawie wspomnianej drogi pojawi się możliwość dojazdu do Alei Warszawskiej i dzięki temu czas potrzebny mieszkańcom osiedla Generałów na dojazd do Ratusza (centrum Olsztyna) spadnie do około 15 minut.
Wybudowanie chodnika po lewej stronie Sosnkowskiego idąc od ul. Kleeberga poprawi bezpieczeństwo pieszych. Obecnie piesi na ostrym zakręcie idą drogą narażając się na niebezpieczeństwo, ponieważ droga w tym miejscu i tak jest wąska a samochody zazwyczaj pokonują ten odcinek z wielką prędkością.
Szacunkowy koszt:
L.p. Składowe części zadania Koszt
1 Wyrównanie już istniejącej drogi 30000 zł
2 Utwardzenie / budowa drogi i chodnika 150000 zł
3 Projekt 10000 zł
4 Budowa chodnika na ul. Sosnkowskiego 20000 zł
5 Oznakowanie 4000 zł
Razem 214000 zł
Zdjęcie projektu