Lokalizacja
Trakt spacerowy (chodnik) na terenie Parku Centralnego w sąsiedztwie ogrodzonego placu zabaw z pająkiem.
Skrócony opis
Zestaw gier chodnikowych (gry w klasy, węże, drabiny, twister) naniesionych trwale na powierzchnię chodnika. Gry podwórkowe to znakomita rekreacja na świeżym powietrzu. Wielu z Nas pamięta grę w klasy, w którą można było grać godzinami. Kolorowe plansze to idealny sposób na zachętę do zabawy ruchowej i poprawę samopoczucia. Każdy dzieciak znajdzie coś dla siebie i z przyjemnością będzie tu wracał.
Opis projektu
Projekt przewiduje lokalizację na odcinku ok. 130 m traktu spacerowego w sąsiedztwie istniejącego ogrodzonego placu zabaw z tzw. pająkiem, stanowiąc dopełnienie istniejącej strefy zabaw dla dzieci.
Przykładowe plansze do gier chodnikowych - ostateczny wybór (z udziałem np. psychologa dziecięcego) powinien uwzględniać różny wiek i rozwój psychofizyczny uczestników:
1. Gra w klasy - mała, duża, dni tygodnia.
2. Gra w klasy potrójna - cyfry, guziki.
3. Węże i drabiny.
4. Dart.
5. Twister.
6. Labirynt.
7. Podłogowy kalkulator.
8. Zegar.
9. Kompas - róża wiatrów.
10. Ślimak - alfabet, liczby.
Plansze naniesione na powierzchnię chodnika przy pomocy trwałego materiału termoplastycznego lub specjalnych folii pokrytych laminatem. Dzięki temu plac zabaw charakteryzuje się wysoką jakością i trwałością – jest odporny na warunki atmosferyczne oraz skutki normalnego użytkowania.
Uzasadnienie realizacji projektu
Kolorowe gry podwórkowe wykonane przy pomocy nowoczesnych i trwałych technik są sprawdzonym sposobem na urozmaicenie dzieciom czasu. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość aktywnego, a przy tym interesującego spędzania czasu na powietrzu, co świetnie wpływa na rozwój dzieci. Gry planszowe na podwórku pozytywnie wpływają na koordynację ruchową, a wiele z nich wymaga także kreatywnego lub logicznego myślenia. Gry podwórkowe pozwalają na bezpośredni kontakt z rówieśnikami. Uczą zdrowej rywalizacji i umiejętności negocjowania, a także tolerancji i cierpliwości. Są ciekawą alternatywą dla wszelkich urządzeń elektronicznych, takich jak telefony i tablety, które często w zbyt dużym stopniu, pochłaniają nawet najmłodsze dzieci. Doskonale łączą naukę z zabawą, co sprawia, że z pewnością zainteresują dzieci i zachęcą je do wspólnej gry.
Ogólnodostępność
Projekt zlokalizowany w przestrzeni ogólnodostępnej Parku Centralnego - każdy mieszkaniec zarówno osiedla, jak i całego miasta ma bezpośredni dostęp.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Część składowa | Łączny koszt |
---|
1 | Plansze do gier (20 plansz) wraz z projektem i montażem | 70 000 zł |