Skrócony opis
Inicjatywa zakłada codzienne wychowanie dzieci w żłobkach miejskich w dwóch językach równolegle- ojczystym polskim oraz globalnym angielskim dzięki czemu zapewniamy naszym małym pociechom w przyszłości lepszy start w życiu. Samo wychowanie w dwujęzyczności jest również skuteczną metodą do nabycia kompetencji językowych dla opiekunów którzy na co dzień zajmują się maluchami oraz dorosłych.
Opis projektu
Założeniem projektu dedykowanego dla olsztyńskich maluchów w żłobkach miejskich jest powszechne, codzienne, równoległe do języka ojczystego nauczanie angielskiego dzięki wykorzystaniu systemu programu wychowania w dwujęzyczności. Warto też podkreślić że dzięki tej inicjatywie nauczanie obejmuje także opiekunów jaki i rodziców czy dziadków (dorosłych). Dwujęzyczność to cel, który jest rozumiany zarówno indywidualnie – jako inwestycję w rozwój każdego dziecka, jak i społecznie – jako nowej jakości fundament dla polskiej gospodarki, ekonomii i polityki społecznej. Powszechna dwujęzyczność doprowadza do zmiany standardów, na której wszyscy w przyszłości skorzystamy.
Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne. Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej. Cechuje ich wyższa pozycja społeczna i materialna oraz – co chyba najważniejsze – lepsze zdrowie. Warto podkreślić, iż dwujęzyczność opóźnia o 5-6 lat skutki chorób neurologicznych takich jak Alzheimer i Parkinson.
Powszechna Dwujęzyczność wykorzystuje pierwszą na świecie, przełomową, ale jednocześnie najbardziej ze wszystkich naturalną metodę przyswajania języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie równolegle do języka ojczystego. Jest to specjalnie wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.
Specjalnie programy edukacyjne wprowadzają rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując wszystko do typowych dla dziecka w danym wieku możliwości i zainteresowań. Dzięki temu język angielski nigdy nie staje się dla dziecka językiem obcym.
W ramach projektu opiekunowie, oraz rodzice, dziadkowie zostaną wyposażeni we wszelkie niezbędne pomoce dydaktyczne ( dostęp do platformy dla opiekunów, dostępy domowe dla dzieci ,tablice interaktywne oraz głośniki, scenariusze zajęć, materiały audio-wideo, plakaty klasowe, karty obrazkowe, naklejki motywacyjne). Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości materiałów edukacyjnych przełoży się na efektywne kształtowanie i rozwijanie kompetencji kluczowych wychowania przedszkolnego. Warto również podkreślić , że do projektu nie będzie konieczności zatrudniania dodatkowych osób wszystko będzie się opierać na już istniejącej kadrze w żłobkach.
W proces nauczania języka angielskiego będą zaangażowani opiekunowie w żłobkach jak i rodzice dziadkowie, krewni, którzy w sposób bierny podczas codziennych zajęć będą kodować z dziećmi poznawane treści. Takie rozwiązanie przyczyni się do skuteczniejszego utrwalenia przez dzieci języka, a opiekunom pozwoli zdobyć kompetencje językowe.
Uzasadnienie realizacji projektu
Posługiwanie się językiem angielskim przestaje już być atutem, a staje się powszechnym wymogiem. Badania naukowe Werlen z 2002 roku, o których pisze pani prof. Magdalena Olpińska-Szkiełko wskazują, że dzieci w wieku od 0 do 7-8 lat życia posiadają największe zdolności przyswajania języków, a najskuteczniejszą metodą wdrażania dwujęzyczności zamierzonej jest równoległe, codzienne i kontekstowe osłuchiwanie się z dwoma językami w domu i placówce. Kiedyś dzieci marzyły, żeby zostać strażakami, czy policjantami. Dziś trendy są całkiem odmienne - programista, youtuber, influencer to obecnie zawody marzeń młodego pokolenia. Język angielski jest jednak nie tylko kluczem do tych kilku profesji XXI wieku. Jest kluczem do globalnej niezależności jednostki i inwestycją w lokalny kapitał ludzki. Wychowanie w dwujęzyczności jest również metodą o wiele bardziej efektywną i w porównaniu do kursów językowych, korepetycji językowych i dodatkowych zajęć, o wiele tańszą.
Ogólnodostępność
Projekt spełnia wymogi ogólnodostępności i jest skierowany do wszystkich, nie defaworyzują żadnych grup społecznych i jest dla każdego w tym niepełnosprawnych ( program przewiduje pomoce dydaktyczne również dla tej grupy). Każdy rodzic , mieszkaniec Olsztyna który zapisze swoje dziecko do publicznego żłobka, będzie miał możliwość skorzystania z programu dwujęzyczności.