Lokalizacja
Premiera w pierwszej połowie marca Olsztyński Teatr Lalek,, ul. Głowackiego 17, Olsztyn (możliwość prezentacji spektaklu w szkołach, domach kultury, otwartej przestrzeni)
Opis projektu
Przypadająca na 2020 rok 75. rocznica wyzwolenia największego niemieckiego obozu znajdującego się na terenie Polski jest przyczynkiem do opowiedzenia za pośrednictwem medium teatru o okrucieństwie oprawców i cierpieniu ofiar, o tym, co - jak fabuła antycznej tragedii - budzi litość i trwogę; o tym, co w rzeczywistości nigdy nie powinno się wydarzyć. Premiera i eksploatacja wpisze się w ogólnoświatowe obchody tej ważnej rocznicy. Bohaterkami przedstawienia są trzy kobiety których bliscy doświadczyli obozowego piekła. Kobiety spotykają się w pociągu, którym każda podróżuje na obchody wyzwolenia obozu. Rozmowa, jaką nawiązują, przenosi je w czasie do obozowej rzeczywistości. Dzięki środkom wyrazu teatru formy, którymi operują twórcy, przedział w pociągu zamienia się w bydlęcy wagon, takie jak te, którymi Żydzi z całej Europy transportowani byli do obozów zagłady, w barak, w którym na wieloosobowych, zawszonych legowiskach więźniowie śnili o bliskich, wolności, jedzeniu, miłości, cudzie albo bezbolesnej śmierci, a także w krematorium, w którym tysiące ludzkich istnień obrócono w proch. Spektakl inspirowany będzie wspomnieniami osób ocalałych z Holocaustu (również tych z terenu Warmii i Mazur), utworami literackimi, na których obozowe doświadczenia ich autorów odcisnęły wyraźne piętno, rysunkami i obrazami oraz utworami muzycznymi powstałymi w Auschwitz albo bezpośrednio tym miejscem inspirowanymi. Teksty literackie, dzieła plastyczne i muzyczne przedstawiające apokalipsę obozu koncentracyjnego stanowią próbę uporania się ich autorów z doświadczeniem zagłady.Współczesnym twórcom - autorce scenariusza, scenografce, kompozytorce, reżyserce, aktorkom oraz oglądającym spektakl widzom - pomogą one zrozumieć tragiczne losy tysięcy ludzi i przywołać je na scenie "ku przestrodze". Tematyka przedstawienia ma wymiar zarówno uniwersalny, jak i lokalny - do obozu Auschwitz - Birkenau trafiło wielu mieszkańców Warmii i Mazur, głównie z Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy. Niewątpliwym walorem projektu jest jego wartość edukacyjna.
Uzasadnienie realizacji projektu
Spektakl ma wymiar edukacyjny, należy przypominać starszym a młode pokolenie uczyć i informować o tym co złego wydarzyło się w przeszłości by nigdy więcej nie miało to miejsca. Teatr daje możliwości zaprezentowania tej historii w wyjątkowo emocjonujący sposób i pozwoli na uwrażliwienie młodego pokolenia na ból, cierpienie i smutek oraz da przestrogę na przyszłość. Po każdym ze spektakli odbędzie rozmowa młodych widzów z pedagogiem, która pozwoli odnieść się do okrucieństwa przeszłości.